Yiğitcan, Reşat Oğuz’un Rekorunu Egale Etti

0
428

20 Yıldır Kimsenin Kıramadığı ve Reşat Oğuz Tarafından 1998 Yılında Kırılan 10.38 Sn’lik 100 Metre Rekorunu Yiğitcan Hekimoğlu Egale Etti
Akdeniz Oyunları’na hazırlanmak amacıyla antrenörü Celal Keleş ile Avusturya’da bulunan Ried’de MESSE RİED MEETİNG yarışmasında 100 metre koşan Yiğitcan Hekimoğlu önce kendi serisinde elde ettiği 10.52 sn’lik dereceyle birinci oldu ve final koşmaya hak kazandı.
Finalde de 10.38 koşan Yiğitcan üçüncülük kürsüsünde yer alırken Reşat Oğuz’a ait olan ve 20 yıldır kırılamayan 10.38’lik KKTC rekorunu egale etti ve ortağı oldu.
200 metrede Kişisel En İyi Derece
Linz şehrinde Austrian Top Meeting yarışmalarına katılan ve burada 200 metre koşan rekortmen atletimiz Yiğitcan Hekimoğlu 21.18 sn ile dördüncü olurken, kendisinin kişisel en iyi derecesine imza atmış oldu.
Yiğitcan Romanya ve Bosna’da da Kürsüde
Yiğitcan Hekimoğlu ve antrenörü Celal Keleş Akdeniz Oyunları ve Avrupa Şampiyonası hedefine yönelik Türkiye Milli takımıyla katıldığı Romanya şampiyonasında adeta uçtu. Aynı zamanda İspanya’da yapılacak olan Akdeniz Oyunları Seçmesi niteliğini de taşıyan yarışmada Yiğitcan Hekimoğlu elemede koştuğu 10.44 sn’lik derecesi ile serisinde birinci gelerek finale kalmayı başardı. Finalde ise bugüne kadarki en iyi derecesini koşarak 10.33 sn’lik bir dereceye imza attı ve finişe birinci sırada girdi. 10.33 sn’lik derece 2.3 m/sn hızla arkadan esen rüzgar nedeniyle Reşat Oğuz’a ait 10.38 sn’lik KKTC rekorundan daha iyi olmasına rağmen rekor olarak sayılmadı. Bu dereceyle Yiğitcan şampiyonada altın madalya almayı başardı. Ayni zamanda ekibimiz Akdeniz Oyunları kadrosunda Türkiye Milli takımına girmeyi başardılar. Şampiyonada Aykut Ay, İzzet Safer, Ertan Özkan ve Yiğitcan Hekimoğlu’ndan oluşan 4×100 m takımıyla da 4. adam olarak koşan Hekimoğlu 40.44 sn’lik derecesiyle birinci sırada tamamladı.
Yoğun çalışma ve yarış periyodunda Akdeniz Oyunlarına hazırlanan Yiğitcan Hekimoğlu ve antrenörü Celal Keleş Bosna Hersek’te de kürsüye çıkmayı başardı. 9. Medunarodni Atletski Meeting Zenica 2018 Bosna Hersek yarışmalarında 100 metrede piste çıkan sprinterimiz Romanya’dan sonra burada da kürsüde yer almayı başardı. 10.52 sn’lik derece ile üçüncü sırada yer almayı başaran Yiğitcan 4 günde iki uluslararası organizasyonda yarışarak kürsüye çıkmayı başardı.