Tamamen Kadın Yelkencilerden Oluşan Tutkum Teknesi Girne’ye Uğradı

0
618

12 – 13 Haziran 2018 tarihlerinde, Yelken Motor ve Kürek Federasyonunun özel denizci misafirleri vardı. Ana mürettebatı, Kaptan ve tekne sahibi Neşe Hasipek, foto çekim sorumlusu Ferda Volkan, Şule Kükrer ve Ceyda Güleçyüz olan ekiple Şubat 2018 de CNR Avrasya Tekne fuarında, biz Kuzey Kıbrıslı Denizciler kendileri ile tanışmış ve projeleri konusunda bilgi alarak Yelken Motor ve Kürek Federasyonu olarak kendilerini Kuzey Kıbrısa da davet etmiştik.
Bu çağdaş ve cesur dört hanım teknecimiz, 19 Mayıs 2018’de, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünü rallilerinin amacı yaparak, Bodrum’dan demir aldılar. Önce güneye, daha sonra da doğuya doğru seyir yaparak Türkiye’nin sahillerinde birçok marina ve iskeleye uğrayarak, her durakta yeni hanım mürettebat alarak, bazılarını bir sonraki durakta bırakarak toplamda 20 kişiye ulaşan bir seyirle, Taşucu’ndan, 11 Haziran günü Karpaz Gate Marina’ya geldiler. Karpaz Gate Marina’da bir gece misafir edilen denizci hanımlar, 12 Haziran günü saat 18.00 civarlarında 9 kişilik mürettebat ile Girne Delta Marina’ya ulaştılar. Marinada, karşılama töreninde kendilerini 3 gün boyunca misafir edecek Marina yetkilileri, Federasyonumuzun temsilcileri, foto muhabirleri, gazeteciler ve TV kanalları görevlileri ve tekneye Kıbrıs’tan katılacak elemanlar ve dostları karşıladı. Olimpik Dergisi bol bol fotoğraf çekti, TV kanalları hanımlarla röpörtajlar yaptı. Karşılamanın en ilginç anlarından biri da Federasyonumuzun hanım denizcilerinden Mine Şüküroğlu ve kızı Sule’nin, misafir denizci hanımların boyunlarına teker teker Havai usulü çiçekler asmaları oldu. Yine ilginç görüntülerden birisi de, hanım denizcileri karşılayanlar arasında, binicileri ile birlikte iki at ve bisikletleri ve “Yurtta Barış, Dünyada Barış” pankartları ile iki bisikletli hanımın olması idi. Karşılamada, Federasyon Başkanı Dilek Talay da, kısa bir konuşma yaparak tekne kaptanı Neşe hanıma bir plaket sundu ve böyle çağdaş ve cesur denizci hanımların Kuzey Kıbrısı da rotalarına katmalarından duyduğu memnuniyeti belirterek, konuşmasını “darısı bizim hanım denizcilerimizin başına” diye tamamladı.
Ertesi gün fotoğraf sergisi vardı. Bütün yol boyu çeşitli fotoğraflar çekildi ve bu fotoğraflardan 40 tanesi baskı yapılarak Kuzey Kıbrıs’a getirildi. Set Restoranın kurucusu ve sahibi, sevgili denizci dostumuz Kamil Tuncay’ın desteğiyle, bu fotoğraflar Set Restoran önünde duvar üzerinde hazırlanan yerde, 13 Haziran saat 19.00’da izlemeye sunuldu. Sergi 14 Haziran akşamı saat 23.00’e kadar açık kaldı. Satılan bazı fotoğrafların geliri genç denizci kızlar yetiştirmek için kurulan bir fona aktarılacak.
14 Haziran gününü, hanımlar Girne’yi gezerek ve nöbetleşe serginin başında ilgilenenlere açıklama yaparak geçirdiler. Personelden bazıları tekneden ayrılarak geri uçakla Türkiye’ye döndüler. Ayrılanların yerine ise yine uçakla gelen başka denizci hanımlar katılarak, mevcut sayılarını 10’a ulaştırdılar. Gece Federasyonumuzun yemek daveti vardı. Sergi yerine yakın bir mekanda verilen yemeğe 10 hanım tekneci ve Federasyon Yönetim Kurulundan bazı arkadaşlar katıldı. Yemek sırasında denizci dostlar iyice kaynaştılar ve ileride yapılacak etkinlikler için sözler alındı, kararlar verildi. Yemek sonunda Neşe kaptan, Federasyon Başkanı Dilek Talay’a, özel olarak “Tutkum” teknesi için hazırlattırılmış bir bronz yelkenli tekne maketini günün anısı olarak sundu. Gecenin sonunda sergideki fotoğraflar toplanarak, geri teknelere dönüldü ve hanım denizcilerle vedalaşılarak onlara kolay ve rahat seyirler dilendi.
15 Haziran, Ramazan Bayramının birinci günü saat 08.30’da hanım denizciler Tutkum teknesi ile 10 kişiye yükselen mürettebatı ile demir alarak Anamur Bozyazı’nın yolunu tuttular. Geliş yolunda olduğu gibi, dönüş yolunda da gelişte uğramadıkları birçok yere uğrayarak ve “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sloganını haykırarak, 1 Temmuz Kapotaj Bayramında 44 deniz gününü tamamlayarak Bodruma geri dönecekler. Bodrumda törenlerle karşılanacaklar.
Tutkum teknesindeki tüm denizci dostlarımıza, Kuzey Kıbrıs’a da uğradıkları için teşekkür eder, ünlü denizcimiz ve pirimiz merhum sevgili Sadun Boro nun deyimi ile kendilerine “Rüzgarınız Kolayına, Deniziniz Sakin, Neşeniz Daim Olsun” deriz.

Sevgiyle Kalınız
Dilek Talay