Rum Kumpası!

0
673

KKTOK Başkanı Tigin Kişmir, Lefkoşa’nın Güneyi İle Kuzeyini Birleştiren Avrupa Ralli Şampiyonası Seyirci Özel Etabının Kuzeyde Yapılmayacak Olmasıyla İlgili Basına Açıklama Yaptı
Kıbrıs’ta Rum ve Türkleri birleştiren ender spor organizasyonu olan Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) ve Orta Doğu Ralli Şampiyonası’nın (MERC) “Lefkoşa Seyirci Özel Etabı”nın bu yıl düzenlenmesi beklenen 5’incisi ne yazık ki kuzeyde yapılamayacak.
Kuzey Kıbrıs Turing Otomobil Kurumu ve Rum Kıbrıs Otomobil Kurumu (CAA) işbirliğinde bundan önce 4 kez düzenlenen ve büyük beğeni toplayarak başarı ile gerçekleştirilen seyirci özel etabı Rumların siyasi görüşleri ve Birleşmiş Milletlerin de Rum Dışişleri Bakanlığı ile kurduğu diyaloglar sonrası bu yıl olmayacak.
Konu ile ilgili olarak dün bir basın toplantısı düzenlenen Kuzey Kıbrıs Turing Otomobil Kurumu (KKTOK) Başkanı Tigin Kişmir ve yönetimi, süreç boyunca yaşadıklarını, organizasyonun olması için yaptıkları yazışmaları ve kurdukları diyalogları basına anlattı.
Farklı Farklı Mazeret Belirttiler
Tigin Kişmir toplantıda yaptığı açıklamada, etabın iptal edilme sebebine ilişkin her seferinde farklı sebeplerin ve mazeretlerin kendilerine bildirildiğini ve bunların bir biri ile tutarsız olduğunu söyledi.
Kişmir, “Bize 31 Mayıs’ta kayıtlar bitti dediler, eksik evraklar var dediler Kıbrıslı Türk rallicilerin yarışa kayıt yapamayacaklarını belirttiler. Sonra ulusal kategorideki yarışmacı kayıtlarının 6 Haziran’a kadar devam ettiğini gördük.
Sonra Akdeniz Rallisi’nin 1 etabının yapıldığı Lefkoşa parkurunun ERC parkuru ile ayni olduğu ve bu sebepten dolayı kurallara uyulmadığından kuzey etabının iptal edildiğini söylediler. Kroki ile ERC’nin geçildiği parkuru ve 2 Haziran’da geçilecek Akdeniz Rallisi parkurunu göstererek ayni olmadığını ispat ettik. 2 Haziran’da geçilecek parkurda henüz ralli yapılmadan ralli yapılmış gibi kurallara uymadığımızı ima etmeye çalıştılar.
Tüm bunlar yaşanırken 3-4 Haziran tarihlerinde sporcularımızın özel mail adreslerine mesajlar gönderdiler ve sporcularımıza bizim kötü yönlendirme yaptığımızı ve kendilerinin yarışa kayıt yapabileceklerini söylediler. Yaptıkları ve söyledikleri birbirini tutmayan davranışlarda bulundular. Son 4 yıldır bu organizasyonu birlikte yaptığımız CAA’nın başındaki Antonis Michailides ve ekibi de ayni ben ve ekibim de ayni. Son 4 yıldaki iş birliğimiz, yardımlaşmamız ve samimiyetimiz gitti, bambaşka bir tutum ve davranışta Michailides geldi. Halen şok içerisindeyiz ve üzgünüz” dedi.
“BM Her Türlü Engellemeyi Yaptı”
Bu gelişmeler ve açıklamalar ışığında gazetemizin “Birleşmiş Milletler ile temas kurup yardım istendi mi?” sorusunu cevaplayan KKTOK Başkanı Tigin Kişmir, BM’nin de olayda taraf olduğunu ifade etti.
“Organizasyonun olmaması için Birleşmiş Milletler her türlü engellemeyi bize yaptı. Akdeniz Rallisi’ne gelen Türkiye’li ralliciler olduğunu ve BM’nin Rum Dışişleri Bakanlığı’nı arayarak bu yarışın engellenmesi için Rum bakanlığa bizi ihbar ettiler.
KKTC Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı ile sürekli irtibat kurduk. Her türlü girişimlerde yazışmalarda bulunduk. Ama ne yazık ki sonuç alamadık.
Rumlar burara tamamen ırkçılık yapmaktadır. Kıbrıslı Türkleri ayrıştırıp, adadaki bölünmüşlüğü pekiştirdiler” şeklinde konuşan Kişmir’in basın toplantısında yaptığı yazılı açıklamanın bir kısmı şöyle:
“Bilindiği üzere 2014 yılından beridir Kıbrıs’ın güneyi ile kuzeyi arasında hayata geçirilen tek ortak uluslararası etkinlik olarak tarihe geçen Lefkoşa Özel Seyirci Etabı, “Kıbrıs’ın en başarılı iki toplumlu organizasyonu olarak” gösteriliyordu.
Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların bu kadar büyük bir uluslararası etkinlik için dostluk içerisinde birlikte çalışıyor olmaları ve bu bağlamda ortaya çok güzel bir resim çıkarmaları tüm kesimler tarafından takdirle de karşılanıyordu. Ülkemizin en önemli uluslararası boyuttaki spor organizasyonuna ev sahipliği yapmamız, Lefkoşa’nın hem tarihi, hem de sunduğu görsel olanaklarla seyircilere büyük bir zevk yaşatıyor, uluslararası boyutta tanınmaya da katkı koyuyordu.
Ayrıca Kıbrıs Rallisi, Kıbrıslı Türk sporcuların kendilerini uluslararası arenada ve aynı şekilde uluslararası bir şemsiyenin altında gösterebilecekleri tek tanınmış ve en önemlisi de adadaki sınırları aşan tek organizasyondu. Tüm bu ortaklıklar ve güzellikler ortada dururken, bugün Güney Kıbrıs Otomobil Kurumu, geçtiğimiz hafta kendi ralli şampiyonamız içerisinde yer alan “Lefkoşa Etabı”nda kullandığımız parkuru gerekçe göstererek bizleri bu uluslararası organizasyonun dışında bırakmaktadırlar.
Uluslararası kurallardaki “Yarışta kullanılacak olan parkur, 15 gün içerisinde kullanılamaz” maddesine vurgu yapılarak, bizlerin bu kuralı ihlal ettiğimiz söyleniyor. Bizim, geçtiğimiz hafta kullandığımız etapla, “Kıbrıs Rallisi”nde kullanılacak olan etabın hiçbir alakası yoktur. Bu durum haritalardaki güzergahlarda da açıkça görülmektedir.
Parkurda herhangi bir benzerlik olsa bile yetkililerin bu kararı ilk önce etabı gelip yerinde görerek ve inceleyerek almaları gerekmekteydi.
İki toplumun yakınlaşmasına katkı koyan, ortak bir organizasyonda birlikte çalışmasını sağlayan ve en önemlisi de Avrupa’da bölünmüş tek başkent olan Lefkoşa’yı birleştiren bu organizasyon ne yazık ki masa başında, anlam veremediğimiz bir şekilde alınan bir kararla iptal edilmiştir.
Bir başka üzüntü verici olay ise Sn.Antonis Michailides’in (CAA Başkanı), hiçbir Kıbrıslı Türk sporcunun bu yarışa kayıtlarının kabul edilmeyeceğini söylemesiydi. Kuzey Kıbrıs Rallisi’nde kullanılan parkuru bahane göstererek kural hatası yaptığımız söylenerek araçların Kuzey Kıbrıs’a geçmelerine izin vermeyeceklerini belirtmişlerdir.
Yapılan bir kural hatası varsa, neden Kıbrıslı Türk sporcuların Kıbrıs Rallisi’ne katılmalarına izin verilmedi?
Burada verilen bu kararın iyi niyetle alınmış/verilmiş bir karar olduğunu maalesef düşünmüyoruz. Ekip olarak biz güneydeki dostlarımızla nasıl daha büyük ve iki toplumu yakınlaştıracak organizasyonların altına imza koyarız diye düşünürken karşılaştığımız bu tavır bizleri derinden yaralamıştır. Ortada Kıbrıslı Türklere karşı yapılmış bir haksızlık bulunmaktadır. Alınan bu kararı şiddetle kınıyoruz, mücadelemizi düne göre daha da arttırarak devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”