Caretta Caretta Rallisi Yapıldı

0
484

K.T. Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu, her yıl olduğu gibi bu yıl da 12. sini gerçekleştirdiği, Caretta Caretta Rallisi, 31 Mayıs ve 3 Haziran tarihleri arasında Girne ile Karpaz Gate Marina ve Manastır Koyu arasında gerçekleştirildi. İlk seneler Yeni Erenköy Balıkçı Barınağına yapılan ralli, daha sonraları 2010 yılında Karpaz Gate Marina’nın inşaatının başlaması ile Karpaz Gate Marina’ya yapılmaya başlandı. Bu yıl ise rallinin süresi ve mesafesi uzatılarak, Manastır Koyuna kadar gerçekleştirildi. Rallinin esas gayesi, hem denizcilere Karpaz yolunu alıştırmak, hem de bu sahillere yumurtlayan Caretta Caretta kaplumbağalarına, halkın dikkatini çekmektir.


31 Mayıs sabahı saat 06.00’da Girne Antik Limanı ve Girne Delta Marina’dan hareket eden tekneler, kaptan Salih Toros’un komodorluğunda, sakin ve arkadan gelen güzel bir rüzgar eşliğinde çok rahat bir seyir yaptılar. Tüm tekneler saat 15.00-16.00 saatleri arasında Karpaz Gate Marina’ya giriş yaptılar. Marinada tekneleri Marinanın yeni müdürü Bahadır Gökçetekin karşıladı. Akşam yemeğini hep birlikte yakındaki bir balıkçı lokantasında alan denizciler, geç vakte kadar sohbet ederek geceyi noktaladılar ve teknelerine çekilerek, rahat bir gece geçirdiler.
1 Haziran sabahı saat 06.00’da tüm Girne tekneleri ve Karpaz Gate Marina’dan katılan teknelerle birlikte, yeniden denize açılarak, Karpaz Zafer Burnu’nu döndüler ve Manastır Koyuna veya diğer ismi ile Gümrük Koyuna demirleyerek, denizle iç içe güzel bir gün geçirdiler. Akşama doğru ters yönden esen rüzgar ve farklı yönden gelen ölü dalgaların etkisi ile tekneler ve personel sabaha kadar rahatsız bir gece geçirdiler.
2 Haziran sabahı saat 06.00’da yeniden demir alan tekneler, dönüş yoluna başlayarak, tekrar Zafer Burnu’nu dönüp yine rahat bir seyir ile geri Karpaz Gate Marina’ya geldiler. Marinada bizleri bekleyen özel bir misafirimiz vardı. Sevgili denizci Özkan Gülkaynak. Federasyonumuzun ve Karpaz Gate Marina’nın ortak girişimi ile Özkan kaptan bizi kırmayarak İzmir’den Karpaz’a 3 günlüğüne gelmişti. Öğle sonrası saat 17.00 ile 19.00 arası Özkan kaptanla tüm denizciler birlikte sohbet etme imkanı buldular. Özkan kaptan 2006 yılında İzmir’den başlayarak, 2009 yılında son etapta Girne’ye de uğrayarak bizleri onurlandırdığı ve yine İzmir’de tamamladığı, kayıtsız 3 teknesi ile tek başına ve elektronik aletsiz gerçekleştirdiği Dünya turunu ve özel anılarını, bu sohbet sırasında bizlerle paylaştı. Gece ise Federasyonun yemeği vardı. Yemek arasında bir konuşma yapan Federasyon Başkanı Dilek Talay, aramıza katılan denizci dostumuz Özkan Gülkaynak’a ve bizleri misafir eden Karpaz Gate Marina Müdürü Bahadır Gökçetekin’e ve Marina Yöneticilerine teşekkür ederek, kendilerine Federasyon adına birer anı plaketi sundu. Özkan Gülkaynak, Kıbrıslı denizcilerin kendi gönlünde özel bir yeri olduğunu belirterek, ne zaman arzu edersek aramıza yine katılabileceğini belirtti. Marina Müdürü Bahadır Gökçetekin ise bizleri misafir etmekten her zaman mutlu olduklarını ve seneye yine beklediklerini belirtti. Rallinin Komodoru Salih Toros’un rallinin bir simgesi olması için, tüm yol boyu karşılaşılan denizdeki çöpleri toplama önerisi olmuştu. Bu bağlamda Rani teknesi ve kaptanı Mehmet Salih Havalı’nın yolda topladığı 50 metre boyunda bir gemi halatı, Komodor Salih Toros’un yaptığı konuşma sırasında denizcilere gösterilerek, ödüle layık görüldü. Gece eğlenceli bir şekilde devam etti. Bildiğiniz gibi 5 Haziran, Efsane Denizci Sadun Boro’nun 3. ölüm yıldönümü idi. Bu sebeple yemekteki tüm misafirler, Dilek Talay’ın önerisi üzerine ayağa kalkarak, Sadun Babanın anısına, onun en çok sevdiği içki olan rakı bardaklarını, şerefine kaldırarak, kendisini sevgi ve rahmetle andılar.
Yine bu geceyi de teknelerinde geçiren denizciler, 3 Haziran Pazar sabahı saat 06.30’da demir alarak geri Girne yolunu tuttular. Geliş gibi dönüş yolu da çok rahat geçti. Bazen yelken açarak bazen de motor kullanarak rahat bir şekilde seyir yapıldı. Tekneler saat 16.00 ve 17.00 saatleri arasında vukuatsız olarak, Delta Marina’ya ve Girne Antik Limanı’na giriş yaptılar.

Ralliye Katılan Tekneler ve Kaptanları Şöyle İdi.
1-Anatolia yelkenli teknesi. Kaptanı ve Komodor Salih Toros.
2-Water Lily yelkenli teknesi. Kaptanı Dilek Talay.
3-Kerala yelkenli teknesi. Kaptanı Soner Düzen.
4-Mayreau Yalnız Kurt Yelkenli teknesi. Kaptanı Yunus Rahmioğlu.
5-Emma yelkenli teknesi. Kaptanı Ünal Dede.
6-Daste yelkenli teknesi. Kaptanı Robert Hoffman.
7-Rani Havalı yelkenli teknesi. Kaptanı Mehmet Salih Havalı.
8-Family Jewel motor bot teknesi. Kaptanı Yüksel Paralik.
9-Okyanus motor bot teknesi. Kaptanı Svetlana Timashova.
10-Byron motor bot teknesi. Kaptanı Güner Göktuğ.
11-Eris motor bot teknesi. Kaptanı Erdaş Uçaner.

Karpaz Gate Marinadan Katılan Tekneler İse;
12-Dancing Lady yelkenli teknesi. Kaptanı Metin-Mine Şüküroğlu.
13-Felix 2 yelkenli teknesi. Kaptanı Mete Taner.
14-Poseidon yelkenli teknesi. Kaptanı Ersoy Cecer.

Yeni rallilere kadar denizlerde, sevgiyle ve mutlulukla kalınız.

Dilek Talay